Pioneeriaselajin Liitto ry

Pioneeriaselajin Liitto ry perustettiin Haminassa 8.11.1975 aselajin piirissä toimivien yhdistysten kattojärjestöksi. Liiton ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin kanslianeuvos Jaakko Liede.

Liiton johtokuntaan kuuluu puheenjohtaja ja ainakin yksi jäsen kustakin jäsenjärjestöstä. Jäsenjärjestöistä Pioneeriupseeriyhdistys ry on valtakunnallinen, killat ovat alueellisia. Tällä hetkellä liiton puheenjohtajana toimii dipl.ins. Iikka Ellilä.

Liiton ja sen jäsenjärjestöjen sekä Hakku-lehden yhteystiedot löydät Yhteystiedot sivulta.

Tästä pääset Pioneeriaselajin liitto ry:n varsinaisille kotisivuille

Pioneeriaselajin Liitto ry

 

Pioneeriaselajin-Liitto-ry-yhteystiedot-2018

PUHEENJOHTAJA

DI Iikka Ellilä, Töyhtötiaisenkuja 10, 90420 OULU, 0400 581 160, iikka(at)ellila.fi

KUNNIAPUHEENJOHTAJA

Eversti Ilmari Hurmerinta, Toivontie 20, 45610 KORIA, 0400 804 022,
ilmari.hurmerinta(at)luukku.com

TOIMIHENKILÖT

Pääsihteeri: Tuotepäällikkö Esa Simpanen, Laaksokatu 24 A 2, 15150 LAHTI, 040 508 0215, esa.simpanen(at)phnet.fi

Rahastonhoitaja: Insinööri, KTM Väinö Heikkala, Justeerintie 4, 90800 OULU, 0400 767 852, ostt(at)pp.inet.fi

Perinnetoiminnan johtaja: Museoneuvos, everstiluutnantti Jaakko Martikainen, Pensastie 4, 04310 TUUSULA, 040 5024643, jaakko.martikainen(at)saunalahti.fi

 

Pioneeriaselajin Liitto ry:n varapuheenjohtaja: DI Aimo Hattula, Palosuonkatu 15, 83500 OUTOKUMPU, 040 547 8362, aimo.hattula(at)astrock.com

 

Pioneeriaselajin Liitto ry:n koulutuspäällikkö ja MPK:n pioneeriaselajin koulutuksen kehittämistyöryhmän puheenjohtaja: Insinööri, M.Eng. Janne Kalinainen, Puujalankuja 10, 90800 OULU, 0400 280 811, janne(at)kalinainen.fi

HAKKU-LEHTI

Hakun päätoimittaja/ PAL:n tiedotuspäällikkö: Everstiluutnantti Heikki Bäckström, Huvilatie 39, 90940 JÄÄLI, 0400 466 634, heikki.backstrom(at)luukku.com. Hakun aineistot: hakku.hb(at)gmail.com

Hakun toimituspäällikkö: RI Seppo Suhonen, Sirkkelitie 3, 90800 OULU,
040 552 4678, seppo.suhonen1(at)luukku.com;
Hakun aineistot: hakku.hb(at)gmail.com

Muut toimituskunnan jäsenet:

Rahastonhoitaja: Väinö Heikkala

Alokas-Hakku yhdyshenkilö: Kapteeni Markku Rapo, Haaratie 5, 42700 KEURUU, 040 527 1013, markku.rapo(at)pp2.inet.fi

TOIMINNANTARKASTAJAT

Everstiluutnantti Matti Mähönen, Otsolahdentie 7 A 3, 02110 ESPOO, 040 570 3718, matti.mahonen(at)pp.inet.fi

Lehtori Jouko Karhunen, Konttilantie 31, 91500 MUHOS, , 044-5250756, jouko.karhunen(at)oamk.fi

VARATOIMINNANTARKASTAJAT:

Eversti Seppo Rahkonen, Rantakiventie 8 A, 00960 HELSINKI, 044 377 3226,
seppo.rahkonen(at)suomi24.fi. DI Jukka Rusila, Jälkimaininki 9 A 26, 02320 ESPOO, 040 779 5619, jukka.rusila(at)gmail.com

 

JOHTOKUNNAN JÄSENET JA VARAJÄSENET SEKÄ JÄSENYHDISTYSTEN PUHEENJOHTAJAT JA SIHTEERIT

Etelä Pohjanmaan Pioneerikilta ry (ei toiminnassa)

Yhteyshenkilö: Yrittäjä Jukka Vähämäki, Takaluomantie 151, 63250 RANTALA, 040 739 2471, j.vahamaki(at)luukku.com

Varalla: Jyrki Kaaranka, Rannantie 129, 63120 LEPPÄLÄNKYLÄ, 040 578 6659, jkaaranka(at)yahoo.com

Keski-Suomen Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Kapteeni Markku Rapo, Haaratie 5, 42700 KEURUU, 040 527 1013, markku.rapo(at)pp2.inet.fi

Varajäsen: Tuotantopäällikkö Timo Kaijanmäki, Kännikäntie 73, 42820 RIIHO, 0400 517 347, timo.kaijanmaki(at)gmail.com

Puheenjohtaja: Markku Rapo

Sihteeri: Majuri Juha Pelto, Pyynkuja 7, 42700 KEURUU, 040 503 7801, peltojuha(at)gmail.com

Korian Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Tuotepäällikkö Esa Simpanen, Laaksokatu 24 A 2, 15150 LAHTI, 040 508 0215, esa.simpanen(at)phnet.fi

Varajäsen: Toimitusjohtaja Juha Varanka, Sakaristontie 15 A 10, 45100 KOUVOLA, 040 761 7576, juha.varanka(at)kymenatkpalvelu.fi

Puheenjohtaja: Esa Simpanen

Sihteeri: RA Päivi Kasurinen, Töyrästie 7, 45610 KORIA, 040 564 0108, sihteeri(at)korianpioneerikilta.fi

Lapin Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Geofyysikko Eero Sandgren, Pullinranta 35, 96200 ROVANIEMI, 040 561 6285, sandgren.eero(at)gmail.com

Varajäsen: Majuri Esko Orava, Mellantie 14, 97220 SINETTÄ, 0400 323 433, esko.orava(at)suomi24.fi

Puheenjohtaja: Eero Sandgren

Sihteeri: Varatuomari Pasi Oikkonen, 010 364 1876, 040 508 6818, pasi.oikkonen(at)pp.inet.fi

Pioneeriupseeriyhdistys ry

Johtokunnan jäsen: Ins. Majuri Risto Lehtomäki, Kirstinmäki 15 F 113, 02760 ESPOO, 040 742 2739, ristolehtomaki(at)gmail.com.

Varajäsen: Everstiluutnantti Riku Mikkonen, Hanuripolku 4 A 9, 00420 HELSINKI, 050 387 1282, riku.mikkonen(at)hotmail.com

Puheenjohtaja: Risto Lehtomäki

Sihteeri: Toimitusjohtaja Ilkka Haapamäki, Antinkuja 4 G 22, 02230 ESPOO, 040 502 6190, ilkka.haapamaki(at)outlook.com

Pirkka-Hämeen Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Toimitusjohtaja Pertti Koivuaho, Vehnätie 15, 33480 YLÖJÄRVI, 0400 238 632, pertti.koivuaho(at)finnsukellus.fi

Puheenjohtaja: Pertti Koivuaho

Sihteeri: RI Juha Kärkimaa, Vanhalankatu 4, 33730 TAMPERE, 040 596 3252, juha.karkimaa(at)inststo-karkimaa.fi

Pohjan Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Insinööri, M. Eng. Janne Kalinainen (PAL:n koulutuspäällikkö, MPK:ssa pioneeriaselajin koulutuksen kehittämistyöryhmän pj.), Puujalankuja 10, 90800 OULU, 0400 280 811, janne(at)kalinainen.fi

Varajäsen: Insinööri, KTM Väinö Heikkala, Justeerintie 4, 90800 OULU
0400 767 852, ostt(at)pp.inet.fi

Puheenjohtaja: Janne Kalinainen

Sihteeri: Projektipäällikkö Heikki Jyrinki, Asematie 6, 91500 MUHOS, 044 290 2933, heikki.jyrinki(at)maintpartner.com

Pohjois-Karjalan Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: DI Aimo Hattula, Palosuonkatu 15, 83500 OUTOKUMPU,
040 547 8362, aimo.hattula@astrock.com

Varajäsen: RI Janne Korhonen, Kostintie 5 B 7, 80710 LEHMO, 040 401 6127, janne.korhonen(at)saimaansatamat.fi

Puheenjohtaja: Aimo Hattula

Sihteeri: Janne Korhonen

Pääkaupunkiseudun Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Toimitusjohtaja Mikael Tötterman, Venevalkamantie 7 A 15, 02700 KAUNIAINEN, 050 326 8791, mt@mtcoy.fi

Varajäsen: Insinööri Ismo Pajarinen, Svenäsintie 3, 07900 LOVIISA, 040 536 5412, ismo.pajarinen(at)mbnet.fi

Puheenjohtaja: Tommi Laakkonen, Juttenpolku 2 C 9, 06100 PORVOO, 040 576 3282, tommi.laakkonen(at)porvoo.fi

Sihteeri: RI Sami Maavuori, Pavintie 5, 05810 HYVINKÄÄ, 045 665 1911, sami.maavuori(at)elisanet.fi

Satakunnan Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Everstiluutnantti Matti Vihottula, Hemminkuja 9, 27800 SÄKYLÄ, 0400 772 693, matti.vihottula(at)dnainternet.net

 

Varajäsen: Everstiluutnantti Olli Niemensivu, Vähäkinnontie 3 A 13, 261oo RAUMA, 0400 537 129, niemensivuolli(at)gmail.com

Puheenjohtaja: Olli Niemensivu

Sihteeri: Matti Vihottula

Savon Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Asiakkuuspäällikkö Jari Mustonen, Atria Oyj, Koskelonkatu 2 B 7, 74120 IISALMI, 040 718 2414, jari.k.mustonen(at)gmail.com

Varajäsen: Everstiluutnantti Markku Tomperi, Hiihtäjäntie 15 H 52, 70200 KUOPIO, markku.tomperi(at)wippies.fi

Puheenjohtaja: Jari Mustonen

Sihteeri: Maaseutuyrittäjä Mikko Laajalahti, Niemisenranta 113 A 1, 74140 IISALMI, 044 700 5208, mikko.laajalahti(at)meili.fi

Varsinais-Suomen Pioneerikilta ry

Johtokunnan jäsen: Insinööri Pertti Sirola, Alpikatu 22, 21200 RAISIO, 0400 779 300, pertti.sirola(at)gmail.com

Varajäsen: Sami Teikari, sami.teikari(at)gmail.com

Puheenjohtaja: Sami Teikari

Sihteeri: Vesa Tennilä, vs-pionkiltasihteeri(at)hotmail.fi

MAANPUOLUSTUSKILTOJEN LIITTO RY

Döbelninkatu 2, 00260 HELSINKI

Toiminnanjohtaja Henry Siikander, 040 554 8862, toiminnanjohtaja(at)mpkl.fi www-sivut: www.mpkl.fi

PAL ry:n edustaja MPKL:n liittohallituksessa Heikki Salumäki, 040 484 5234, heikki.salumaki(at)gmail.com ja liittovaltuustossa Aimo Hattula sekä Pohjois-Suomen kiltojen edustaja Kari Ahokas, 0500 684 534, karitapani.ahokas(at)gmail.com ja Pohjois-Suomen Kiltapiirin edustajana Jari Maljanen, 0500 694 854, jari(at)maljanen.fi, liittovaltuustossa.

MUSEO MILITARIA, Suomen Tykistö-, Pioneeri- ja Viestimuseo

Osoite: Vanhankaupunginkatu 19, 13100 HÄMEEMLINNA, www.museomilitaria.fi

 

Museon johtaja: FT Miia-Leena Tiili, Vanhankaupunginkatu 19, 13100 HÄMEENLINNA, 044 566 0438, miia-leena.tiili(at)museomilitaria.fi

MUSEO MILITARIA:n toimisto, 03 6824 600, toimisto(at)museomilitaria.fi

PONEERIMUSEOSÄÄTIÖ

Hallituksen puheenjohtaja: Kauppaneuvos Kyösti Kakkonen, Mulonniemi, 80330 REIJOLA, kyosti.kakkonen(at)k2.fi

 

Toimitusjohtaja: Everstiluutnantti Jussi Lukkari, Kerhokuja 3, 01820 KLAUKKALA, 09 879 7258, 041 511 6278, jussi.lukkari(at)kolumbus.fi

MUITA OSOITTEITA

Liiton Y-tunnus: 1085982-0

Liiton www-sivut:www.pioneeriaselajinliitto.fi

Liiton internetsivut/ylläpito: Hakku-lehden päätoimittaja, everstiluutnantti Heikki Bäckström, Huvilatie 39, 90940 JÄÄLI, 0400 466 634, hakku.hb(at)gmail.com

Pioneeritarkastaja: Eversti Matti Lampinen, Maavoimien Esikunta, PL 145, 50101 MIKKELI, työp. 0299 800

Huom. Osoitteenmuutokset ja muut yhteystietojen muutokset MPKL:n jäsenrekisteriin, Maanpuolustusyhtiö MPY Oy, Päivi Ruusuvuori, Döbelninkatu 2, 00260 HELSINKI, 09 4056 2010, jasenasiat(at)maanpuolustusrekisteri.fi      Kiltojen henkilöjäsenet, ilmoittakaa omaan kiltaanne jäseneksi liittymisenne tai jäsenyydestä eroamisenne.

 

Takaisin jäsenyhteisölistaukseen