Vapaussodan ja Itsenäisyyden
Etelä-Pohjanmaan Perinneyhdistys ry

Hyvää yhdistyksen 30-vuotispäivää!

Tänään tulee kuluneeksi tasan 30 vuotta kokouksesta, jossa tehtiin päätös yhdistyksemme säännöistä ja sen rekisteröinnistä. 30-vuotiaan tavoin olemme elämämme kunnossa ja katse suunnattuna tiukasti kohti uusia haasteita. Ilkka-Pohjalainen huomioi tänään näyttävästi uuden huomionosoitusjärjestelmämme ja miksipä ei, jäsenrekisterissämme on tällä hetkellä jo 777 jäsentä. Tavoitteemme on siis tiukasti kohti nelinumeroisia lukuja!

Tänään piti olla meidän suuri päivämme, jonka valmistelut alkoivat heti Tammisunnuntain 100-vuotisjuhlien jälkeen. Toisin kuitenkin kävi ja vietämme vuosipäiväämme eteläpohjalaisille kovin vieraalla tavalla, kukin omissa oloissaan, mutta kiitollisina sukupolville, jotka turvasivat itsenäisyytemme ja vapautemme. Sen parhaana tunnusmerkkinä saamme nauttia alkukesän vihreästä luonnosta Siniristilipun liehuessa sinistä taivasta vasten!

Parhaat kiitokset tähänastisesta, jatkamme yhdessä ja täydellä sydämellä isänmaatamme palvellen!

Tapani

Tapani Tikkala
Puheenjohtaja

Vapaussodan ja Itsenäisyyden Etelä-Pohjanmaan Perinneyhdistys ry

Kauppapuistikko 28 B 19, 65100 Vaasa, Finland

+358 45 262 1103

Tervetuloa